×
Feature printed Factory Price B-Flute Corrugated shipping boxes custom mailer box
Feature printed Factory Price B-Flute Corrugated shipping boxes custom mailer box
Feature printed Factory Price B-Flute Corrugated shipping boxes custom mailer box
Feature printed Factory Price B-Flute Corrugated shipping boxes custom mailer box
Feature printed Factory Price B-Flute Corrugated shipping boxes custom mailer box
Feature printed Factory Price B-Flute Corrugated shipping boxes custom mailer box
Feature printed Factory Price B-Flute Corrugated shipping boxes custom mailer box

The corrugated paper box can be used in gift, clothing, pazar, cosmetics, pizza packaging etc. Not only the price is competitive and favorable, but also they are Eco-friendly.

Detaje të produkteve Reagime tani

The corrugated box are good for the express transportation with light, strong protection function for the product. Since it’s a kind of foldable boxes, so save storage space, save products’ package cost with environmentally friendly raw material.

Emri i artikullit Feature printed Factory Price B-Flute Corrugated shipping boxes custom mailer box
madhësi Custom
Ngjyrë CMYK+ Pantone Colour
material Corrugated paper or customized
Letër tjetër Letër arti, kartonit, letër kraft, letër e veshur, letër specialiteti
Mbarimi i sipërfaqes Lustrim, petëzim me shkëlqim, petëzim mat, vulosje e nxehtë, embossed, debossed, vend UV, vdesin prerë etj
shtypje Shtypje ofset, Shtypje Flexo, Shtypja e ekranit
Përdorimi i industrisë Cokollate, verë, kozmetike, parfum, veshje, stoli, duhani, ushqim, dhurata mallra ditore, elektronik, shtëpitë botuese, lodra dhurate, nevojat ditore, send specialiteti, ekspozitë etj
Logon OEM dhe ODM janë në dispozicion, dhe ne mund të shtypim logon tuaj në kuti letre
Kushtet e pagesës Sigurimi i tregtisë, T / T, Western Union, MoneyGram ose Paypal etj
moq 1000pcs per size
Koha e dërgimit 1-3 ditë për kampion, 7-13 ditë për shumicë (varet nga sasia e porosisë tuaj)
paketim Kartoni standard i eksportit ose kërkesa e klientit

Punimet e artit të dizajnuara output Prodhimi i filmit → Materiali i porosisë → Shtypja → Laminimi-Prerja e ngordhjes → Zam(Me makinë ose punë dore, varet) Check Kontrolli QC → Paketimi → Dërgesë

Ne bëjmë kuti me porosi me kërkesat tuaja , gjithashtu nëse keni nevojë, ne mund të dërgojmë model që ju të bëni dizajn.

 

Ne pranojmë të gjitha llojet e përfundimit të sipërfaqes siç është petëzimi me shkëlqim / mat, vulosje e nxehtë, embossing, Veshje UV, etj. Fotografitë e mëposhtme të paraqitura janë për referencën tuaj me mirësi. Për çdo kërkesë specifike, ju lutemi na tregoni, ne mund të plotësojmë të gjitha kërkesat tuaja.

Feature printed Factory Price B-Flute Corrugated shipping boxes custom mailer box-ouhaipackaging

Besides the varying paper weights and types, the type (and number) of fluting must also be considered.At a basic level, a corrugated board is made up of the two liners, plus the single fluting. This is known as a “single wall”board. You can see a diagram indicating this below.However, an additional fluting section – and additional liner, can be added to make what is known as “double wall” or “double walled” material.
This effectively adds extra rigidity and strength, making it suitable for packaging heavier items and adding additional protection for items that may more delicate or expensive.You can see an example below.Finally, if the items you are shipping are particularly heavy or large (for example automotive parts, industrial equipment etc.)then a “triple walled” grade can also be used. As the name suggests, this adds another section of fluting and additional liner.

Also referred to as Tri-Wall (which is the brand name of the manufacturers too), you can see a basic diagram of this below.
Flute Explanation

The final aspect of the corrugated board that can affect its performance (and weight and cost), is the flute type.The flute is the “corrugated” section between the two liners, and by changing its’ height (and therefore the size of the flutes)it is possible to achieve different performance

characteristics.This can vary from very fine flutes such as “E” to manufacture lightweight retail cartons (being very good to print onto), through to a more coarse flute such as an “A” or “B” flute more usually used for transit packaging.

As in the examples above, with double walled material, it is possible to combine one or more flutes to create a grade such as an “EB” or “BC” flute. This can offer a rigid structure perfect for heavier items, whilst also allowing an improved aesthetic outer
appearance and printing surface.The flute itself is usually manufactured from a waste based fluting (WBF – i.e., fully recycled material) or what is known as

semi-chem fluting (SC).
Typical paper weights used for fluting are as follows:
* 90 GSM WBF
* 105 GSM WBF – Most Common Flute Standard
* 112 SC and WBF
* 150 SC and WBF
* 175 SC and F
There are also a number of commonly used flute profiles or sizes, which are as follows:
* A FLUTE – 5mm
* B FLUTE: 3mm
* C FLUTE: 4mm
* E FLUTE: 1.5mm
* F FLUTE:.2mm
* BC FLUTE: Double Wall – 6mm -Combination of B + C flutes
* EB FLUTE: Double Wall – 4.5mm -Combination of E + B flutes
Again, this list is not exhaustive, and is complicated by the fact that many producers of corrugated material make very similar products which are given arbitrary names (and are exclusive to that manufacturer).

Feature printed Factory Price B-Flute Corrugated shipping boxes custom mailer box-ouhaipackaging

Feature printed Factory Price B-Flute Corrugated shipping boxes custom mailer box-ouhaipackaging

Customers Reviews:
1. Awesome service! Coordination was quick and quality products! ——Karla Gonzales
2. Thank you so much! I love my pouches for my jewelry! They turned out perfect! I will be recommending your company and be ordering again in the future. ——Francine Bogumil
3. The goods are both excellent in quality and reasonable in price.we hope we can have long-term cooperation. ——Ann Rice
4. Good ware - Friendly and patient customer service. Will order again.. ——Ulrike Raasch
5. We are satisfied with your products. ——Sakula Matata
6. We are satisfied with your products. ——Franky Jone

We have many advanced machines equipment, such as German MAN Roland R904-7B four-color, R9055 five-color offset press , Heidelberg speed master CP102 four color sheet-fed offset press, Japanese Roybi 754 four color offset press, five advanced 5-ply Corrugated Board Production Lines, automatic Printing Slotting/Die-cutting Machines, automatic folder gluer, UV Spot and Overall Coating Machine, film blowing machines etc. With such modern production equipment and technology.

Fabrika jonë mbulon një sipërfaqe prej 5600 metra katrorë, të pajisur me pajisje të përparuara të prodhimit vendas dhe forcë teknike të klasit të parë, ka të trajnuar mirë 100 punëtorët, stafi menaxhues i 15 njerëzit, 20 personeli teknik. Ne furnizojmë të paktën 3 herë QC para transportit.

1. We can send you the stocking sample for free;
2. We have a professional sales team to serve you in 24 hours fast response;
3. We could help you arrange the shipment as your request;
4. Ne kemi 33 years experiences and could find solutions to help you with any setback;

Feature printed Factory Price B-Flute Corrugated shipping boxes custom mailer box-ouhaipackaging

1. Packed by kraft paper or wrapping film with pallet
2.bundle pack
3. Packed by master carton
4.According to clients requirements
Keni nevojë për vëmendjen tuaj:
Tarifat e transportit përcaktohen nga sasia dhe produktet që porosisni. Kostot e transportit për secilën porosi do të ndryshojnë në varësi të vendit ose rajonit në të cilin ndodheni, dhe produktet dhe sasitë që keni porositur. Ju lutemi kontrolloni me ne ngarkesën e saktë përpara se të bëni porosinë, përndryshe urdhri nuk mund të pranohet, ju lutem vini re me mirësi. Faleminderit.)

Q1: Do you have your own factory?
We have our own factory in Baiyun District, Guangzhoui, Kinë, so we have an advantage in price and quality control.
Q2: How to ensure product quality?
We have advanced equipment, maintaining on time every day to ensure good printing and cutting quality, and also a professional quality inspection team to ensure that each shipment is qualified.
Q3: How to ensure that the product is accurate?
After confirming the order, we will send you the design draft for confirmation, the production sample will be confirmed again, and then the mass production will be carried out.
Q4: How to get samples? Is the sample charged? How long does the sample ship?
1)Send inquiries to contact the account manager to request the samples,

2)the stock samples are free, the samples produced are charged according to your requirements; the sample fee will be refunded according to the order amount;

3)the samples will be sent within 7 ditë.

Q5: How long will it be shipped?
It is usually delivered within 15 te 20 working days after payment and document confirmed. If your order is urgent, we will adjust the schedule appropriately and continue to follow up the production process for you.
Q6: What is the minimum order quantity of the product?
The general order quantity for a product is 500&1000copë. The more the quantity is, the cheaper the unit price will be.
P7: How long will I receive an inquiry reply?
In order to save your time, you need to provide us with the quantity, madhësi, printing method , material of the box, You will receive a response in less than 24 orë.
Dërgoni mesazhin tuaj tek ne:
Enquiry TANI
Enquiry TANI